Ztudio
siedziba firmy zajmującej się dźwiękiem
Siedziba firmy zajmującej się produkcją dźwiękową do reklam i filmów to miejsce szczególnie gwarne. Przecinają się w nim drogi wielu osób aktorów, lektorów, klientów oraz zespołu pracowników. Tak samo przenikają się ścieżki dźwięków z obrazem w lektorkach i pokojach montażowych. Dużo się dzieje. Cały ten zgiełk trzeba jakoś okiełznać i uporządkować – podzielić, aby praca i przerwy między nagraniami były komfortowe. W projekcie zaproponowano nowy logiczny podział funkcjonalny przestrzeni zarówno do pracy jak i nieformalnych spotkań.
Główne zadanie projektowe polegalo na stworzeniu reprezentacyjnej uporządkowanej strefy wejściowej – dużej przestrzeni wspólnej. Siedziba firmy mieści się w szeregowym domu z lat 80., o dość słabo doświetlonym i niskim wnętrzu.
Na parterze na nowo zaprojektowana została przestrzeń wejściowa z recepcją, szatnią oraz miejscem do spotkań dla wielu osób przy jednym stole. Dodatkowymi przestrzeniami są: pomieszczenie dla zarządu i księgowości, ciche zakątki do spotkań oraz toaleta.
Wyzwaniami projektowymi był niski koszt aranżacji oraz krótki czas na realizację remontu. W tym czasie, reorganizację przeszły wszystkie kondygnacje z nowo projektowanymi studiami dźwiękowymi wraz z klatką schodową. Największą częścią remontu była jednak strefa parteru.
Projekt oprócz uporządkowania stref i funkcji na parterze obejmował także stworzenie specjalnych ścian działowych – nawiązujących do struktury przegród-ścian w budynkach 2b4 . Przewrotnie pozbawione zostały one wypełnienia w postaci izolacji akustycznej – chłonącej hałas.Zaprojektowno szkielety konstrukcji i uwypuklono jej walory estetyczne przez wypełnienie ich półtransparentnymi panelami z poliwęglanu. Poprzeczne podziały drewnianej konstrukcji z powodzeniem funkcjonują jako półki na książki, magazyny i segregatory.Przez ten zabieg wnętrze stało się bardziej przestrzenne. Aktywności w poszczególnych pomieszczeniach są lekko widoczne, światło od ogrodu przenika przez cały parter.
Szkielety oraz meble wykonano z drewna sosnowego lakierowanego bezbarwnie, panele wypełniające to półtansparentny poliwęglan, podłoga na parterze pokryta została szarą wykładziną kauczukową. Ściany pomalowano na biało, aby jeszcze dodać przestronności w poczekalni na ścianie zamontowano lustro. Do uzupełnienia wnętrza użyto typowych opraw oświetleniowych oraz zwyczajnych niedrogich mebli.