Pl / En
Lokalizacja
Warszawa, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Projekt identyfikacji wizualnej
Jan Estrada-Osmycki
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Karolina Matysiak , Pamela Krzyszczak
Status projektu
zakończony w 2014
Rok
2014
Udostępnij
2015

Tygrysy

wystawa poświęcona polskim architektom

„TYGRYSY – W ZESPOLE SIŁA” to wystawa poświęcona znamienitym Polskim architektom działającym w pierwszej połowie XX wieku. W skład ich grupy wchodziło 3 twórców: Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński i Eugeniusz Wierzbicki.

Do opracowania architektury ekspozycji biuro MFRMGR zostało wybrane w wyniku konkursu. Idea ekspozycji skupia się nie tylko na projektach TYGRYSÓW, lecz także na mechanizmie wspólnego działania oraz na korzyściach jakie daje tworzenie w grupie.

 

 

Instalacja TYGRYSY nie pozostawia odbiorcy obojętnym wobec tematu i przestrzeni, która go otacza. Zależało nam na tym, żeby oglądających wystawę wciągnąć w grę, w której uczestnicy wzajemnie oddziałują na siebie, a także z różnych perspektyw zapoznają się z przedstawionymi projektami grupy TYGRYSY. Forma wystawy nawiązuje do symbolu siedziska. Właśnie siedząc wymyśla się wspaniale rzeczy i rozwiązuje problemy.

Cała ekspozycja podzielona została na 9 grup, z których każda składa się z 3 różnie skonfigurowanych ze sobą siedzisk. Wystawa stała się w ten sposób formą instalacji użytkowej – małej architektury. Przez możliwość umiejscowienia odbiorców wystawy w różnych relacjach względem siebie, buduje się zmienny poziom napięcia oraz możliwość postrzegania danego zagadnienia z różnych perspektyw – np. odbiór makiety.

Każda z 9 grup ekspozycji odpowiada innemu okresowi twórczości „TYGRYSÓW” oraz jednemu wybranemu z danego czasu, ważnemu projektowi.

Treść wystawy została nadrukowana na specjalnej tkaninie odpornej na warunki atmosferyczne i naciągnięta na ramy za pomocą systemu montażu i demontażu. Stelaże – ramy, zostały wykonane z zespawanych ze sobą profili stalowych. Pomalowano je proszkowo na kolor biały.

Dla urozmaicenia tektoniki ekspozycji do treści przekazanych na płaszczyznach dołączyliśmy trójwymiarowe modele – makiety wybranych projektów. Zostały one umieszczone we wnętrzu ram przy pomocy systemów niewidocznych mocowań. Przykryto je kloszami z pleksi.

 

 

 

 

Lokalizacja
Warszawa, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Projekt identyfikacji wizualnej
Jan Estrada-Osmycki
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Karolina Matysiak , Pamela Krzyszczak
Status projektu
zakończony w 2014
Rok
2014
Udostępnij
Powrót do kategorii
Język
Pl / En
Social media