Pl / En
Lokalizacja
Osaka, Japonia
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak, Hiroyouki Mae, Michał Jońca, Łukasz Woleński, Adam Górka, Łukasz Rossa
Branże
Michał Dyszkiewicz – konstrukcja
Michał Świętorzecki – instalacje
Mariusz Blechar – instalacje elektryczne
Magdalena Czechowska – akustyka
Wizualizacje
AESDE.com, Bartosz Trocha
Status projektu
równorzędna nagroda w finale konkursu
Powierzchnia
1500 m²
Rok
2023

Udostępnij

Polski Pawilon Expo 2025 Osaka

Tematem naszego Polskiego Pawilonu na Expo 2025 w Osace są LUDZIE – POLKI i POLACY i to czym MY jako wspólnota możemy podzielić się ze Światem

Przełamujemy zarazem stereotyp Polaka jako smutnego, poważnego, mało optymistycznego czy patetycznego, prezentując naród Polski jako posiadający wspaniałe cechy umożliwiające mu przetrwanie.
Opowiadamy o POLAKACH jako społeczeństwie i ich talencie do znajdowania nowych możliwości, nieustannej kreacji, niepoddawaniu się w sytuacjach wyjątkowo trudnych, a nawet wydawałoby się beznadziejnych, poprzez umiejętność oddolnego tworzenia wspólnoty – solidarności wokół idei.

Identyfikujemy dwie unikalne cechy powodujące jednoczenie się Polaków w imię wyższych celów:
1 – Niepokorny gen kreatywności / Rewolucyjny kod genetyczny / Umiejętność twórczego fermentu
2 – Empatia

Te cechy naszego narodu ujawniają się nie w czasach dobrostanu lecz w momencie wyraźnej potrzeby. Impuls do działania jest generowany przez jednostkę. Jest on iskrą na którą reagujemy otwierając się na „nowe możliwości”, tworząc oddolną wspólnotę. Mamy genialną umiejętność szybkiego łączenia się , solidaryzowania w ramach określonej idei. Pokazała to na przykład mobilizacja społeczeństwa w obliczu wojny w Ukrainie i napływu uchodźców. Wytworzona w ten sposób siła solidarnych, zdeterminowanych do działania ludzi jest potężniejsza niż jakiekolwiek przeszkody, które stają jej na drodze. Historia pokazuje, że nic nie jest w stanie stawić jej czoła.

 

 

Dzisiaj chcemy dzielić się z innymi ludźmi genem niepokornej kreatywności z domieszką empatii, rewolucyjnym kodem genetycznym. Jesteśmy świadomi, że nastał czas, w którym świat staje na krawędzi wielkich dramatycznych zmian i jest to ostatni dzwonek, aby się zjednoczyć, wykreować ideę i działać w ramach silnej wspólnoty.

Na przykładzie jednostek działających pod wpływem “genu niepokornej kreatywności”, których idee czy działalność stały się iskrą porywającą masy do działania, udowadniamy, że wielkie zmiany są możliwe. Ich działania wywarły istotny i znaczący trwały wpływ, spowodowały poruszenie, zaraziły potrzebą myślenia, kreacji, współdziałania, solidaryzowania się i doprowadziły do zmiany.

Ideę naszego pawilonu urzeczywistniamy w formie barwnej struktury – rzeźby symbolizującej ludzkie jednostki, które przekazują pozytywny kreatywny, rewolucyjny gen. Tworzą w ten sposób solidarny żywy, stale morfujący i rozrastający się organizm.

Struktura ta przerasta prostopadłościenny kształt zewnętrza obiektu. Ten prostopadłościan symbolizuje skostniały system, problem z którym boryka się społeczeństwo, ludzkość.

 

 

Ta opresyjna forma próbuje wepchnąć ludzi w określone sztywne ramy – stłamsić ich, w wyniku czego uruchamia się charakterystyczny dla społeczeństwa polskiego gen kreatywności. Najpierw u jednostki, a za sprawą empatii rozprzestrzeniający się wśród kolejnych ludzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

wyniki ze strony zamawiającego:

WYNIKI PAIH KONKURSU NA PAWILON EXPO OSAKA 2025

Lokalizacja
Osaka, Japonia
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak, Hiroyouki Mae, Michał Jońca, Łukasz Woleński, Adam Górka, Łukasz Rossa
Branże
Michał Dyszkiewicz – konstrukcja
Michał Świętorzecki – instalacje
Mariusz Blechar – instalacje elektryczne
Magdalena Czechowska – akustyka
Wizualizacje
AESDE.COM, Bartosz Trocha
Status projektu
równorzędne wyróżnienie dwu-etapowym konkursie
Powierzchnia
1500 m²
Rok
2023
Udostępnij
Powrót do kategorii
Język
Pl / En
Social media