Pl / En
Lokalizacja
Warszawa, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Klaudia Zyza
Zdjęcia
Pion
Status projektu
Zakończony
Powierzchnia
350 m²
Rok
2016
Udostępnij
2016

Kino Muranów


Aranżacja wnętrz Kina Muranów

Kino Muranów jest miejscem silnie zakorzenionym w sercach Warszawiaków od wielu pokoleń. Powstało po II Wojnie Światowej jako pierwsze dwusalowe kino w Polsce, mieszczące ok 700 widzów. Wnętrze zostało wykonane wówczas z dużym rozmachem widoczne to było zarówno w ukształtowaniu założenia funkcjonalnego, jak i w użytych materiałach. Posadzki głównych pomieszczeń, słupy i filary, a także część pilastrów i ścian wyłożone zostały różnobarwnymi, ściśle przylegającymi do siebie skrawkami marmuru. We wnętrzu nie zabrakło także rzeźb i sztukaterii oraz charakterystycznego, kasetonowego sufitu w głównym holu.

Od czasów świetności z biegiem lat wnętrze kina i hallu się degradowało. Zmieniano i modyfikowano je tanim kosztem, by finalnie w 2000 roku przybrało charakter karykatury gdzie większa cześć wystroju wspaniałego kamiennego wnętrza została przykryta karton gipsowymi ściankami, dodatkowo pojawiły się tandetne przypadkowe meble oraz podesty z drewno-podobnym linoleum. Wszędzie pojawiły się nieskładne ulotki, reklamy i boksy które wprowadziły chaos i zamazały wytworny klimat panujący we wnętrzu kina Muranów. Repertuar kina pozostał jednak na wysokim poziomie.

Nasz projekt miał na celu przywrócenie dawnej świetności wnętrza hallu i foyer kina. Dodatkowo dyskretnie wprowadzając nowe elementy i usprawniając tę przestrzeń.

Do usprawnienia funkcjonowania kina przeprojektowaliśmy również toalety oraz dodaliśmy toaletę dla niepełnosprawnych.

 

 

 

 

Stworzyliśmy wyjątkowego miejsca dla kinomanów, kreującego kameralną atmosferę oraz odpowiadającego ambitnemu repertuarowi. Motywem przewodnim projektu była iluzja, która jest nieodłącznym elementem filmów. Projektowana przestrzeń foyer staje się miejscem przejścia z rzeczywistości do stanu odrealnienia, a także miejscem kontemplacji po seansie. Dodatkowo strefa foyer staje się wspaniałym miejscem do spotkań i dyskusji nie tylko na tematy filmowe. Wszystko zaczęło działać jako miejsce spotkań – kawiarnia.

 

 

 

 

Lokalizacja
Warszawa, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Klaudia Zyza
Zdjęcia
Pion
Status projektu
Zakończony
Powierzchnia
350 m²
Rok
2016
Udostępnij
Powrót do kategorii
Język
Pl / En
Social media