Pl / En
Lokalizacja
Warszawa, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Pamela Krzyszczak
Zdjęcia
Jakub Certowicz
Status Projektu
Zakończony w 2014
Powierzchnia
400 m²
Rok
2014
Udostępnij
2014

Decerto

Przestrzeń Biurowa Decerto

Główną ideą projektu było stworzenie przyjemnego i komfortowego miejsca do pracy dla wielu osób. Wnętrze, w którym powstał projekt jest istniejącym elementem budynku o funkcji komercyjnej z typowo urządzonymi biurami. Do rozpoczęcia prac projektowych, przestrzenie biurowe były zimne i odhumanizowane.
Inwestorzy dostrzegli ten problem i zlecili przygotowanie od nowa projektu dostosowanego do oczekiwań zarówno pracowników jak i swoich.

 

 

 

Powierzchnia została podzielona na poszczególne przestrzenie do pracy wraz z funkcjami im towarzyszącymi takimi jak: kuchnia, recepcja, strefa klienta. Kontrastuje ona z obszarami ogólnodostępnej komunikacji. Przyjazne strefy do pracy zostały wydzielone za pomocą ścianek, których elewacje: wewnętrzna i zewnętrzna  różnią się w zależności od tego czy znajdują się od strony ‘domku’ czy powierzchni komunikacyjnej. Wewnętrzna – wykończona sklejką – pełniąca dodatkowo funkcje szaf i półek na wszelkie bibeloty, wprowadza klimat domowości – zewnętrzna w kontraście do niej – chłodna, została wykończona białym tynkiem. Różnica między „przestrzeniami domowymi” i ogólnymi została dodatkowo podkreślona za pomocą materiałów użytych na podłodze i oświetlenia. Przestrzenie ogólne to neutralna szara żywica poliuretanowa na posadzce, a przestrzenie w których przebywają pracownicy ociepla miękka wykładzina i sklejka. Domowy charakter pomieszczeń do pracy sygnalizują na zewnątrz otwory okienne wykończone przytulną sklejką, które są niejako łącznikami pomiędzy dwoma przestrzeniami. W miejscach tych, kontrolowanie pojawia się chaos w postaci szybko odłożonych książek, magazynów czy roślin. Oznacza to, że dany 'domek’ jest 'zamieszkany’. Użytkownicy poszczególnych przestrzeni pozostawiając swoje przedmioty nadają indywidualny charakter każdemu pomieszczeniu. Podobnie mieszkańcy przystosowują okna własnych domów przez wieszanie firanek, wystawianie roślin i kwiatków na parapecie czy też suszą pranie.

Wprowadzone do przestrzeni ogólnej lustra nie tylko ją powiększają. Rozmieszczone zostały w taki sposób, aby dawały złudzenie meandrujących między poszczególnymi domkami uliczek, tworzy się „mini miasteczko”.

Dzięki temu typowa, otwarta i monotonna przestrzeń biurowa została zastąpiona przyjazną i zróżnicowaną, w której użytkownicy mogąc sygnalizować swoja obecność przeciwdziałają unifikacji i anonimowości.

 

 

 

 

 

 

 

Lokalizacja
Warszawa, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Pamela Krzyszczak
Zdjęcia
Jakub Certowicz
Status Projektu
Zakończony w 2014
Powierzchnia
400 m²
Rok
2014
Udostępnij
Powrót do kategorii
Język
Pl / En
Social media