Pl / En
Lokalizacja
Warszawa, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak
Status projektu
budowa zakończona 2022
Zdjęcia
Oni Studio
Powierzchnia
148 m²
Rok
2022

Udostępnij

Dom K25

dom parterowy

w klimacie kalifornijskiej willi

 

Początek pracy nad tym tematem wiązał się z wysłuchaniem klientów z ich bardzo precyzyjnymi oczekiwaniami dotyczącymi funkcji przyszłego domu. Byli oni bardzo świadomi swoich potrzeb oraz posiadali bogatą wiedzę i wyobraźnię, co dało nam impuls do zaprojektowania właśnie takiego domu. Wpłynęło to trochę na to, jakie ten budynek może budzić skojarzenia. Patrząc na niego czujemy delikatny klimat kalifornijskiej willi z lat 50. Swoją bryłą nawiązuje też do pawilonów z minionej epoki przełamujących nudę w miastach.

 

 

Budynek z założenia miał być parterowy i miał dawać poczucie bezpieczeństwa. Zarazem powinien być przestrzennym i jasnym wewnątrz. Została też określona powierzchnia maksymalna, która nie mogła przekroczyć 190-200 m2. Na początku prac projektowych musieliśmy przygotować i uporządkować jeszcze odpowiednio działkę, na której stał inny obiekt do wyburzenia.

Lokalizacja tej inwestycji to cicha miejscowość pod Warszawą – Zielonka.

 


 

Powstał obiekt liniowo rozłożony na działce. Z prawie niewidocznym detalem betonowego cokołu. Cały budynek doświetlony jest pasem wysoko położonych nad ścianami podłużnych okien-świelików. Gdzieniegdzie pojawiają się wnęki, tam umieściliśmy wejścia i przejścia. Właściwie okna, przez które można wyjrzeć na zewnątrz to tylko – okno wziernik z kuchni aby mieć wgląd na strefę podjazdu, oraz panoramiczne okno z salonu z wyjściem do ogrodu. Rząd tych świetlików jakoby odcina pas dachu, który został zaprojektowany zgodnie z wymaganiami planu miejscowego jako spadzisty, ale został otoczony wysoką attyką. Stwarza to wrażenie lewitującego nad ścianami płaskiego dachu. Ramy okien oraz
drzwi zostały wykonane z aluminium malowanego proszkowo na jasny odcień szarości. Cały dom jest otynkowany i pomalowany na biało co wzmacnia jego geometryczny charakter. Jest to niejako “lekki papierowy pawilon do mieszkania” na tle pięknej zielonej działki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Funkcja obiektu to wykrojone specjalnie na życzenie inwestora
pomieszczenia. Z duszą domu, w której jest zlokalizowana zaraz przy
jasnym hallu i toalecie – pracownia właścicielki. Dalej znajdują się
pomieszczenia kuchni ze spiżarnią, jadalni i salonu z pięknym
widokiem na zielony ogród. W drugiej części domu mieszczą się 2
sypialnie z przechodnią łazienką oraz garderobą. Dopełnieniem jest
pomieszczenie garażu, które zostało zespolone z budynkiem tym samym
dachem.

 

Lokalizacja
Warszawa
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak
Status projektu
zakończony 2022
Powierzchnia
148 m²
Rok
2022
Udostępnij
Powrót do kategorii
Język
Pl / En
Social media