Pl / En
Lokalizacja
Warszawa, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Jarosław Urbański, Waldemar Nowicki
Zdjęcia
Maciej Jeżyk / ONI
Status projektu
zakończony w 2016
Powierzchnia
265 m²
Rok
2016
Udostępnij

Dom dla L

dom jednorodzinny na małej działce

 

Proces projektowy rozpoczął się od funkcji – dosyć rozbudowanej, głównie z uwagi na dużą liczbę domowników. Głównym wyzwaniem było, z jednej strony, zmieszczenie funkcji w zwartej ekonomicznie uzasadnionej bryle, z drugiej – wpasowanie jej w wąską działkę o nieregularnym kształcie. Wpasowanie budynku w działkę przy jednoczesnym spełnieniu wymagań funkcjonalnych, możliwe było dzięki maksymalnym zbliżeniu się do jej granic – na minimalne dopuszczalne prawem trzy metry. Wymagało to jednak znalezienia sposobu na doświetlenie pomieszczeń mieszkalnych – osiągnięte to zostało poprzez wprowadzenie głębokich na metr loggi, w których możliwe było zainstalowanie okien.

 

 

Forma dachu powstała jako kompromis między oczekiwaniami inwestora, a wymogami wynikającymi z uwarunkowań miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Inwestor zainteresowany był dachem płaskim lub o niewielkim stopniu nachylenia. Po długotrwałych poszukiwaniach kompromisowej formy zaproponowane zostały trzy równoległe do siebie dachy dwuspadowe, ukryte za niewysoką attyką.
Obszerna strefa dzienna uzupełniona została o pięć sypialni, trzy łazienki i toaletę oraz o zespół pomieszczeń gospodarczych.

Założono jak najwyższą jakość budynku, przy użyciu powszechnie dostępnych materiałów. Fasada została zaprojektowana z szarej betonowej cegły (materiału zwyczajowo używanego do budowy ogrodzeń). Rozwiązanie to było tanie, wytrzymałe i spełniające wymogi wizualne zarówno architektów, jak i klienta. Stolarka okienna została wykonana przez lokalną firmę stolarską. Okna z założenia miały wpisywać się w ten sam moduł. Zaprojektowano je tak, aby przezierna szklana część była fixem z mniejszym otwieranym fragmentem wykonanym z drewna. Wnęki okienne również zostały obudowane kołnierzem z drewna.

Z zewnątrz budynek łączy ciepłe w odbiorze drewno wnęk okiennych i stolarki ze stosunkowo zimną szarą cegłą elewacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

Lokalizacja
Warszawa, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Jarosław Urbański, Waldemar Nowicki
Zdjęcia
Maciej Jeżyk / ONI
Status projektu
zakończony w 2016
Powierzchnia
265 m²
Rok
2016
Udostępnij
Powrót do kategorii
Język
Pl / En
Social media