Pl / En
Lokalizacja
Warszawa, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski
Zdjęcia
PION
Status projektu
zakończony
Powierzchnia
72 m²
Rok
2018
Udostępnij
2018

Apartament nr 13

wnętrze mieszkania w przedwojennej kamienicy

Wnętrze zastane przed remontem było podzielone na małe wąskie pokoje. Właściwie nie było tam żadnych widocznych zachowanych starych i oryginalnych detali. Poprzedni właściciele zainwestowali w okna z PCV oraz wstawili stalowe wandaloodporne drzwi. Tylko wysokość pomieszczeń – ok. 3 m wskazywała, że mieszkanie może mieć jakąś historię do opowiedzenia.

Zrealizowaną ideą, było stworzenie “wrażenia przestrzeni” dzięki otwarciu pewnych fragmentów ścian. Pomogły w tym stalowe malowane proszkowo na czarno ramy, przez które obserwować można zmieniające się dzienne światło oraz cienie we wnętrzu, nie będąc osaczanym przez ściany

 

 

Przeprowadzono generalny remont. W projekcie, kluczową kwestią były użyte materiały. Specjalnie zrobiono tynki cementowo-wapienne odkrywając ich naturalne piękno (nie malowaliśmy i nie uzupełnialiśmy pęknięć, które powstają w wyniku utwardzania się tynku) tylko zaimpegnowano bezbarwnie.

Na podłodze w pokojach i salonie, została położona dębowa klepka. Posadzki w łazienkach i kuchni zostały pieczołowicie wykonane z lastriko na białym cemencie. Również blaty w kuchni zostały wykonane z lastriko. Zabudowy kuchenne zostały wykonane z czarnej proszkowo lakierowanej stali.

Dla dopełnienia historii, odtworzono możliwie wiele detali z pierwotnego wnętrza.

Wstawiono drewniane okna skrzynkowe oraz drewniane drzwi wejściowe wykonane na wzór oryginalnych istniejących w tym budynku. Do postawienia niektórych ścian użyto pozyskaną z rozbiórki sygnowaną cegłę. Kiedyś mieszkanie było ogrzewane piecami kaflowymi. Dla stworzenia klimatu podłączono klasyczną żeliwną kozę.

 

 

 

 

 

 

 

Lokalizacja
Warszawa, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski
Zdjęcia
PION
Status projektu
zakończony
Powierzchnia
72 m²
Rok
2018
Udostępnij
Powrót do kategorii
Język
Pl / En
Social media