Pl / En
Lokalizacja
Kraków, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak, Zofia Koniecko, Łukasz Rossa
Status projektu
zakończenie fazy projektowej
Powierzchnia
300 m²
Rok
2022

Udostępnij

Dom H4

nietypowy dom jednorodzinny – duplex

Ten Projekt od początku jest dość nietypowy.
Działka na której projektujemy jest w rodzinie inwestora od pokoleń. Na jej terenie stoi nieduży budynek z historią – klasyczny dworek podarowany za zasługi w legionach przez samego marszałka Piłsudskiego. Od początku czuliśmy, że to miejsce jest bliskie rodzinie właściciela i nie chciałby traktować nowego projektu na tym terenie czysto inwestycyjnie.

 

Nowy dom ma być wartością dodaną do tego wszystkiego co było w tym miejscu wcześniej. Sama działka znajduje się na przedmieściach Krakowa. Jest ona dość duża i zielona, ma kilka  rozłożystych drzew. Jednak brakuje na niej trochę intymności gdyż jednym dłuższym bokiem graniczy z drogą dojazdową do sąsiadów. Tuż za działką rozpościera się widok na więcej terenu ze skarpą i tym co pod nią.

 

 

 

Zadanie, które mieliśmy przed sobą to próba wkomponowania nowego obiektu w ten teren tak aby nie zdominować już istniejącego domu. Zarazem chcieliśmy stworzyć symbiozę nowego ze starym.  Chcieliśmy  zaprojektować kubaturę i kameralną przestrzeń dla ogrodu w której dobrze by się czuli domownicy.

 

 

 

Wypracowaliśmy koncepcję gdzie nowy obiekt połączony jest jednolitą płaszczyzną swojej ściany z istniejącym dworkiem. To trochę dom drogowskaz. Najpierw widzimy mur a z niego wyłaniający się dom. Zarazem bariera ta jest doskonałym pretekstem do stworzenia cichego i kameralnego ogrodu wewnątrz działki.

 

 

 

Sam budynek też ma dość nietypowy układ funkcjonalny wewnątrz. Ponieważ 2 lokale wyodrębnione z jego bryły są niezależnymi komfortowymi domami. Ten typ obiektu potocznie nazywa się duplexem.

 

Co do rozkładu pomieszczeń w obiekcie:

Lokale różnią się od siebie powierzchnią. Wchodzimy do nich przez wspólny hall wejściowy. Większy lokal ma w sobie cechy typowego domu z całym zbiorem jego funkcji wraz z wewnętrzną klatką schodową. Jest 3 kondygnacyjny z użytkowym poddaszem. Na pierwszym pietrze znajduje się taras. Drugi lokal jest mniejszy – 2 kondygnacyjny. Może być wykorzystywany jako lokal mieszkalny dla rodziny lub gości może też to być pracownia lub studio artystyczne.
Z przestrzeni salonów obydwu lokali jest widok na zieleń oraz wyjście do ogrodu. Zieleń zaplanowano dziką z lokalnymi gatunkami. Dom jest podpiwniczony.

Elewacja to szlachetny tynk z lekkim barankiem. Jej rysunek dopełnia stolarka okienna zaprojektowana jako prostokątne ramy z oknami typu fix lub drewnianymi otwieranymi panelami. Konstrukcja budynku mieszana stropy drewniane nad pomieszczeniami mieszkalnymi, strop żelbetowy nad piwnicą, ściany murowane.
Cały budynek projektowaliśmy w duchu energooszczędności.
Ogrzewany będzie przez pompę ciepła, dodatkowo wspomagany panelami słonecznymi. Przewidzieliśmy też zbiorniki na wodę deszczową na terenie.

 

 

Lokalizacja
Kraków
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak, Zofia Koniecko, Łukasz Rossa
Status projektu
zakończenie fazy projektowej
Powierzchnia
300 m²
Rok
2022
Udostępnij
Powrót do kategorii
Język
Pl / En
Social media