Lokalizacja
Kraków, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak, Zofia Koniecko, Łukasz Rossa
Status projektu
zakończenie fazy projektowej
Powierzchnia
300 m²
Rok
2022
Dom H4
nietypowy dom jednorodzinny – duplex
Ten Projekt od początku jest dość nietypowy.
Działka na której projektujemy jest w rodzinie inwestora od pokoleń. Na jej terenie stoi nieduży budynek z historią – klasyczny dworek podarowany za zasługi w legionach przez samego marszałka Piłsudskiego. Od początku czuliśmy, że to miejsce jest bliskie rodzinie właściciela i nie chciałby traktować nowego projektu na tym terenie czysto inwestycyjnie.
Nowy dom ma być wartością dodaną do tego wszystkiego co było w tym miejscu wcześniej. Sama działka znajduje się na przedmieściach Krakowa. Jest ona dość duża i zielona, ma kilka rozłożystych drzew. Jednak brakuje na niej trochę intymności gdyż jednym dłuższym bokiem graniczy z drogą dojazdową do sąsiadów. Tuż za działką rozpościera się widok na więcej terenu ze skarpą i tym co pod nią.
Zadanie, które mieliśmy przed sobą to próba wkomponowania nowego obiektu w ten teren tak aby nie zdominować już istniejącego domu. Zarazem chcieliśmy stworzyć symbiozę nowego ze starym. Chcieliśmy zaprojektować kubaturę i kameralną przestrzeń dla ogrodu w której dobrze by się czuli domownicy.
Wypracowaliśmy koncepcję gdzie nowy obiekt połączony jest jednolitą płaszczyzną swojej ściany z istniejącym dworkiem. To trochę dom drogowskaz. Najpierw widzimy mur a z niego wyłaniający się dom. Zarazem bariera ta jest doskonałym pretekstem do stworzenia cichego i kameralnego ogrodu wewnątrz działki.
Sam budynek też ma dość nietypowy układ funkcjonalny wewnątrz. Ponieważ 2 lokale wyodrębnione z jego bryły są niezależnymi komfortowymi domami. Ten typ obiektu potocznie nazywa się duplexem.
Co do rozkładu pomieszczeń w obiekcie:
Lokale różnią się od siebie powierzchnią. Wchodzimy do nich przez wspólny hall wejściowy. Większy lokal ma w sobie cechy typowego domu z całym zbiorem jego funkcji wraz z wewnętrzną klatką schodową. Jest 3 kondygnacyjny z użytkowym poddaszem. Na pierwszym pietrze znajduje się taras. Drugi lokal jest mniejszy – 2 kondygnacyjny. Może być wykorzystywany jako lokal mieszkalny dla rodziny lub gości może też to być pracownia lub studio artystyczne.
Z przestrzeni salonów obydwu lokali jest widok na zieleń oraz wyjście do ogrodu. Zieleń zaplanowano dziką z lokalnymi gatunkami. Dom jest podpiwniczony.
Elewacja to szlachetny tynk z lekkim barankiem. Jej rysunek dopełnia stolarka okienna zaprojektowana jako prostokątne ramy z oknami typu fix lub drewnianymi otwieranymi panelami. Konstrukcja budynku mieszana stropy drewniane nad pomieszczeniami mieszkalnymi, strop żelbetowy nad piwnicą, ściany murowane.
Cały budynek projektowaliśmy w duchu energooszczędności.
Ogrzewany będzie przez pompę ciepła, dodatkowo wspomagany panelami słonecznymi. Przewidzieliśmy też zbiorniki na wodę deszczową na terenie.