Pl / En
Lokalizacja
Otwock, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak
Status projektu
pozwolenie na budowę
Powierzchnia
1557 m²
Rok
2022

Udostępnij

A10

dom uniwersalny

projekt budynku mieszkalno-usługowego w Otwocku

Tym projektem w tak eksponowanym w mieście miejscu, chcemy dać sygnał, że centrum Otwocka się rozwija i zmienia. W sposób przewrotny i delikatny inspirowaliśmy się “Świdermajerami” – balkony obiektu potraktowaliśmy jak ażurowe werandy, gdzie za przesłonami lokatorzy mogliby odpoczywać po pracy lub obserwować zmieniającą się okolicę.

 

Otwock parędziesiąt lat temu był znaną podwarszawską miejscowością uzdrowiskową. Zawdzięczał to dobremu mikroklimatowi oraz łatwej komunikacji z Warszawą. Na jego terenie znajdowały się liczne sanatoria i szpitale leczące choroby płuc. To tu powstał styl architektoniczny nazwany przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Świdermajerem”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozkwit budownictwa drewnianych budynków w tym stylu przypadł na lata dwudzieste zeszłego stulecia. Świdermajer zapoczątkowany został przez mieszkańca Otwocka, sławnego rysownika i ilustratora, Michała Elwiro Andriollego. Inwestycja A10 (dom uniwersalny)  powstaje właśnie przy ulicy jego imienia.

 

Dom uniwersalny zlokalizowany jest w ścisłym centrum miasta, tuż obok dworca kolejowego w miejscu działającego w czasach PRL-u kultowego Baru Uniwersalnego, prowadzonego przez Antoniego Jarząbka. W tym momencie otoczenie inwestycji jest zdegradowane, chaotyczne i zapuszczone.

 

 

Nasz projekt z założenia ma stać się zaczynem do zmian w centrum Otwocka i przywrócenia jego blasku. Dzięki swojej ikonicznej formie oraz eksponowanej lokalizacji, budynek ma szanse stać się jedną z wizytówek miasta.
Troszkę też chcielibyśmy aby ten projekt przyciągnął różnych mieszkańców zarówno młodych i starszych i stał się symbolem ciekawego i wygodnego współ-mieszkania. Tworzenia wzajemnych nowych dobrych relacji sąsiedzkich w budynku wielorodzinnym w jakościowo zaprojektowanym i wykonanym obiekcie.

 

 

Nasz “Dom uniwersalny” znajduje się w dobrze skomunikowanym centralnym punkcie i łatwo do niego dotrzeć. Jest trochę kontrastem jeśli chodzi o funkcję obiektu do już zaczętych i zakończonych  wspaniałych rewitalizacji oraz renowacji obiektów zabytkowych, których potencjał już dostrzeżono np. “Nowy Gurewicz”.

 

 

Tym projektem w tak eksponowanym w mieście miejscu, chcemy dać sygnał, że centrum Otwocka się rozwija i zmienia. W sposób przewrotny i delikatny inspirowaliśmy się “Świdermajermi” – balkony obiektu potraktowaliśmy jak ażurowe werandy, gdzie za przesłonami lokatorzy mogliby odpoczywać po pracy lub obserwować zmieniającą się okolicę.  Poza ozdobami w postaci ażurowych drewnianych przesłon, budynek jest pozbawiony widocznego detalu. Jest ascetyczny w formie i kolorze.

Bryła budynku podzielona została na dwie części o zróżnicowanym charakterze elewacji oraz wysokości. Składają się na nią: istniejący, dwukondygnacyjny budynek drewniany, którego zachowanie było na etapie projektowym kluczowym warunkiem inwestora, oraz zupełnie nowa bryła o znacznie większych gabarytach.

 

 

Obiekt łączy w sobie funkcję mieszkalną i usługową jest częściowo nowoczesną formą, która sprzęga się z elewacją “starego” odnowionego istniejącego od dziesięcioleci budynku drewnianego. To wszystko tworzy naszym zdaniem mocną, ale i intrygująca kompozycję. Skala obiektu jak i mieszanka funkcji była dla nas projektantów sporym wyzwaniem.

W przeszklonym parterze obiektu znajdują się miejsca na usługi kulturalne np. księgarnia/kawiarnia. W parterze drewnianej części zaplanowaliśmy inne usługi np. księgowość, piekarnia rzemieślnicza lub lodziarnia. Na wyższych piętrach zaprojektowaliśmy 23 funkcjonalne mieszkania z “werandami” o zróżnicowanej powierzchni, do których możemy łatwo dostać się klatką schodową umieszczoną pośrodku założenia lub windą. Udogodnieniem dla wszystkich ma być podziemny garaż. Od strony podwórka umieściliśmy zazieleniony dziedziniec dostępny tylko dla mieszkańców.

 

 

Materiały wykończeniowe fasady to malowane na biało lub jasnoszaro drewno, tynk i lakierowana proszkowo na biało stal.
Zakładamy, że na werandach/tarasach w zaprojektowanych przez nas donicach pojawi się zieleń, kwiaty i pnący bluszcz. Gdzieniegdzie będą hamaki i oczywiście uśmiechnięci mieszkańcy.

 

 

 

Lokalizacja
Otwock
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak
Status projektu
pozwolenie na budowę
Powierzchnia
1557 m²
Rok
2022
Udostępnij
Powrót do kategorii
Język
Pl / En
Social media