Torp
wielofunkcyjny budynek na Zatoce Puckiej
Adaptowany obiekt, to jeden z kilku, unikatowych, rozmieszczonych na wodach Zatoki Puckiej, otoczonych aurą tajemniczości i niedostępności, które wzbudzają ciekawość plażowiczów, żeglarzy i poszukiwaczy wrażeń. Poza sporadycznym wykorzystaniem tych budowli do ćwiczeń przez nurków czy do scenerii filmów, pozostają puste i nieużywane. Zniszczone, opuszczone i niedostępne wystawione są na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Z każdym rokiem ulegają coraz większej degradacji.
Owe niszczejące budynki to elementy złożonego zespołu niemieckich Zakładów Doświadczalnych TWP prowadzących badania nad doskonaleniem torped w trakcie II wojny światowej. Opracowywany przez nas projekt dotyczy jednego z ulokowanych między Juratą a Jastarnią punktów obserwacyjnych. Z uwagi na strategiczną i niezwykle atrakcyjną lokalizację w naszym projekcie zaproponowaliśmy stworzenie obiektu wielofunkcyjnego.
Budynek zaprojektowany jest tak aby mogli z niego korzystać nie tylko badacze tego obszaru, ale też entuzjaści sportów wodnych i ludzie ceniący sobie spokój i poszukujący inspiracji. Każda przebywająca tam osoba, może poczuć się jak szef tajemniczej organizacji Widmo. Przez to, że obiekt jest zlokalizowany na wodzie, około 2 km od brzegu, to komunikacja z nim jest niestandardowa. W lecie można tam dopłynąć łodzią motorową. W zimę jest tylko szansa dostania się tam, po skutej lodem zatoce, bojerem lub poduszkowcem.
Projekt TORP wprowadza funkcję pozwalającą wykorzystać potencjał tego niezwykłego miejsca. Jest także formą ochrony unikatowego obiektu, który pozostawiony w obecnym stanie szybko zmierzałby ku kompletnemu zniszczeniu. Stworzenie spójnego z krajobrazem założenia z poszanowaniem istniejącej historycznej tkanki czyni z obiektu miejsce pamięci.