Pl / En
Lokalizacja
Gryzy, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak, Jan Szeląg
Status projektu
uzyskał pozwolenie na budowę
Powierzchnia
314 m²
Rok
2021

Udostępnij

G29

zabudowa gospodarcza

Do tego miejsca, nie jest łatwo trafić. GPS wskazuje na wieś Gryzy na Warmii. Podróżnym, którzy podczas włóczęgi po bezdrożach tu w końcu dotrą, ukazuje się zachwycająca kompozycja opuszczonych, zrujnowanych i autentycznych zabudowań gospodarczych (kamiennej obory, drewnianej stodoły) oraz ruina domu mieszkalnego.

 

Budynki te rozmieszczono na rozległej zazielenionej działce ze skarpą. Z której to skarpy rozpościera się widok na magiczne, ukryte w szuwarach kameralne jezioro. Razem to wszystko tworzy coś na kształt przestrzennego, niczym nie zakłóconego, ekosystemu.

 

 

Nasza Inwestorka, która wychowywała się w tej okolicy, postanowiła tchnąć nowego ducha w to od lat podupadłe i zaniedbane miejsce.

Aby nie zniszczyć jego uroku, powstał pomysł stworzenia tu kameralnego pensjonatu uzupełnionego ciekawymi funkcjami. Które to funkcje wplotłyby się w tę przestrzeń, tak aby miejsce działało przez cały rok i z pewnością ożywiły ten opustoszały kawałek Mazurskiego raju.

 

 

 

Zaproponowaliśmy etapowanie inwestycji.  Pierwszym etapem jest rewitalizacja całej działki, odtworzenie sadu, miejsca na ognisko, zbudowanie basenu na skarpie z widokiem na staw i szuwary poniżej oraz przebudowa i i rozbudowa dawnego budynku obory. To tu znajda się pokoje gościnne i inne funkcje.

 

 

 

 

Koncepcja przebudowy budynku obory zakładała:

-przywrócenie historycznych proporcji (tradycyjne proporcje) i materiałów dachu (czerwona dachówka).

-przystosowanie i rozplanowanie na nowo funkcji wewnątrz obiektu tak aby spełniały oczekiwania gości zaznajomionych z wysokim standardem małych pensjonatów.

-odnowienie i uzupełnienie elewacji istniejącego budynku wykonanej z ciętego kamienia polnego.

-wprowadzenie dużych przeszkleń – okien z wąskimi stalowymi ramkami ukrytych za drewnianymi  wielkimi okiennicami.

 

Istniejący budynek nieco rozbudowaliśmy o nowoczesne skrzydło – wykonane z surowego żelbetu. Umieściliśmy tam wspólną integrującą mieszkańców przestrzeń salonu z kominkiem – wysoką na 2 kondygnacje. Dalej zaprojektowaliśmy dużą jadalnię / przestrzeń do pracy zdalnej oraz otwartą kuchnię. Znalazło się też tam miejsce dla opiekuna budynku.

Natomiast we wnętrzu obiektu na piętrze zaplanowaliśmy apartamenty gościnne – studia z antresolami.

 

Jako główną ideą przyświecała nam myśl, aby przez działania projektowe nie zakłócić istniejącego tu przez dziesięciolecia naturalnego układu, rytmu budynków i delikatne chcieliśmy się wpisać nową rozbudową w relacje miedzy nimi.

Kolejnym przewidzianym etapem będzie renowacja drewnianej stodoły i przystosowanie jej na potrzeby studio Jogi i Wellness.

 

 

Budynek wykonany w konstrukcji mieszanej, ściany zewnętrzne murowane z ciętego kamienia polnego, konstrukcja dachu drewniana. Dach pokryty dachówką używaną w całym regionie.

Nowo rozbudowana część wykonano żelbetu.

Okna z wąskimi ramami stalowymi oraz elementy stalowe – lakierowane w kolorze szarym.

 

 

 

 

 

 

 

 

Lokalizacja
Gryzy, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak, Jan Szeląg
Status projektu
uzyskał pozwolenie na budowę
Udostępnij
Powrót do kategorii
Język
Pl / En
Social media