Pl / En
Lokalizacja
Michałowice, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Waldemar Nowicki, Łukasz Ptak
Zdjęcia
Maciej Jeżyk / ONI
Projekt wnętrz
Studio Utopia / Małgorzata Krzanowska
Status projektu
Ukończony
Powierzchnia
284,5 m²
Rok
2020
Udostępnij

Dom M7

dom jednorodzinny z atrium

Budynek jednorodzinny został zaprojektowany na średniej wielkości, lekko ukrytej, prostokątnej działce. Głównym założeniem projektu było zespojenie wielu rozbudowanych funkcji domu poprzez projekt wewnętrznego patio.

Budynek zaprojektowaliśmy na średniej wielkości działce w miejscowości oddalonej o ok 10km od Warszawy. Posesja, na której powstała inwestycja jest lekko ukryta. Usytuowana jest w pasie między kilkoma podobnej wielkości działkami, na której stoją dość typowe domy. Dojazd do nich odbywa się sięgaczem ze szlabanem od strony drogi głównej. Taka sytuacja pozwoliła, by projektowany dom od frontu i z dwóch stron, nie miał ogrodzenia. Nadało to lokalnego i otwartego charakteru projektowanemu założeniu.

 

 

Proces projektowy rozpoczął się od rozmów z domownikami i rozpoznania ich potrzeb. Pozwoliło to na określenie funkcji domu – rozbudowanej ze względu na liczbę mieszkańców. Punktem spajającym wszystkie potrzeby w domu, stało się wewnętrzne patio. Dzięki niemu praktycznie z każdego miejsca budynku dostępny jest widok na zieleń: z salonu, kuchni, korytarza przy sypialniach oraz z wejścia do budynku. Co więcej, dzięki patio oraz otwarciom w salonie przy pozornie zamkniętej betonowej bryle, uzyskano dobrze doświetlone wnętrza o dużych przeszkleniach i jednoczesnym zachowaniu intymności wewnątrz. Przez całą długość parteru budynku zachowano osie widokowe. I tak z salonu można spoglądać bezpośrednio na kuchnię, a wchodząc do budynku widać zieleń znajdującą się za obiektem.

Forma budynku miała być prosta i neutralna więc nawiązuje swoim kształtem do działki. Jest to prostopadłościan z elewacjami inspirowanymi strukturą betonu w szarym odcieniu. Jedynym detalem użytym w tym projekcie są proste stalowe barierki z płaskowników. Wnęki okienne w raz z aluminiową dyskretną stolarką tak aby powierzchnia szklenia była jak najbardziej widoczna, kontrastują z brutalną elewacją. Budynek jest piętrowy. Na parterze umieszczona jest funkcja dzienna czyli (strefa wejścia, gabinet, WC, kuchnia z zapleczem oraz salon. Strefa garażu powiązana jest kotłownią. Na 1 piętrze znajdują się prywatne pokoje domowników (sypialnia rodziców z garderobą i łazienką, pralnia oraz pokoje dzieci oraz pokój gościnny). Na piętrze znajduje się duży taras dostępny dla wszystkich użytkowników budynku.

Budynek wykonany w konstrukcji mieszanej, częściowo żelbetowej, częściowo murowanej ze stropodachem. Elewację wykonano z betonu. Okna z wąskimi ramami aluminiowymi oraz elementy stalowe – lakierowane w kolorze szarym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lokalizacja
Michałowice, Polska
Autorzy
MFRMGR Architekci
Zespół
Marta Frejda, Michał Gratkowski, Waldemar Nowicki, Łukasz Ptak
Zdjęcia
Maciej Jeżyk / ONI
Projekt wnętrz
Studio Utopia / Małgorzata Krzanowska
Status projektu
Ukończony
Powierzchnia
284,5 m²
Rok
2020
Udostępnij
Powrót do kategorii
Język
Pl / En
Social media